Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253
Daha Fazla SEO Trafiği İçin PPC Verisi Nasıl Kullanılır? »

Daha Fazla SEO Trafiği İçin PPC Verisi Nasıl Kullanılır?

31/01/2020

PPC kampanyalarının hızlı sonuçlar elde etmek için çok iyi olması şaşırtıcı değil. Ancak, ücretli kampanyaların dijital pazarlamacılara kâr getirmesinin tek yolu bu değil. PPC (Tıklama Başına Maliyet) verinizi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejinizle birleştirmek, genel performansınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.  SEO trafiği için PPC verisi kullanımını bu yazı ile öğrenebilirsiniz.

SEO trafiği için PPC verisi

SEO trafiği için PPC verisi kullanımı

SEO stratejiniz trendlere, algoritmalara ve kullanıcı davranışlarına karşı esnek olmalıdır. SEO sonuçlarını değerlendirmek ne kadar uzun sürse de, PPC verisi sizin neyin çalışıp neyin çalışmadığını tahmin etmenize olanak sağlar. SEO için bu bilgiyi kullanarak, arama sonuç sıralamanızı önemli derecede üste çıkarabilirsiniz. Bu yazıda, ücretli kampanyalarınızı hangi anahtar kelimelerin önemli sayıda dönüşüm sağladığını belirlemek için nasıl analiz etmeniz gerektiğinden, ve SEO’nuzu geliştirmek için bunlara nasıl odaklanmanız gerektiğinden bahsedilecek.

SEO ve PPC anahtar kelimeleri arasındaki farklar

Tıklama-başına-maliyet reklamcılığı, belirli kişileri ve ülkeleri hedefleyebilme ve reklamınızın çıkmasını istediğiniz zamanı ayarlayabilme fırsatını veren, kolayca kontrol edilebilen bir dijital pazarlama kanalıdır. Bu sebeple, anahtar kelime listenizi geliştirmek ve işe yarar bilgi almak için PPC verisini kullanabilirsiniz.

SEO ve PPC için anahtar kelime toplamak arasındaki farklar şunlardır:

  • PPC kampanyalarının ana fikri dönüşüm sağlamaktır. Bu nedenle, ücretli reklamlar için kullanılan anahtar kelimelerin ticari amacı yüksektir.
  • Her reklamın hedef sayfası, sorgulamalarla yüksek derecede alakalı olmalıdır. Yoksa, reklamlar düşük kaliteli olarak işaretlenir ve arama motorları bu reklamları daha az göstermeye başlar.
  • PPC kampanyalarınızı hedeflenmeyen ziyaretleri engellemek için yapılandırabilirsiniz, örneğin, negatif kelimeler seçebilir, alakasız kişileri eleyebilir veya daha fazlasını yapabilirsiniz.
  • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı'nın size genellikle yüksek maliyetli ve rekabet içeren anahtar kelimeler sağladığını unutmayın. Kullanıcılara nadiren yüksek hacimli ve düşük fiyatlı ifadeler önerir.

PPC SEO’nuza nasıl yardımcı olur?

PPC kampanyalarınızın SEO ile birlikte çalışmasını sağlamak için dört önemli neden vardır:

  1. Hangi anahtar kelimelerin en çok dönüşüm sağladığını PPC kampanyalarını analiz ederek belirleyebilirsiniz. Bu adım, en yüksek geliri sağlayan web sayfalarına odaklanmanızı sağlayacak.
  2. Ücretli reklamlar, hedef kitlenizin dikkatini çekmenin en iyi yolu. İnsanların yüksek oranda aradıklarıyla alakalı reklama tıklaması ve aradıklarını sizin web sayfanızda bulmaları, daha iyi kullanıcı davranışı metrikleri sağlar. Bu ziyaretler, daha az siteden çıkma oranı ve daha uzun sayfada kalma süresiyle sonuçlanacağı için, arama botları için olumlu sinyal olarak hizmet eder. Bu yüzden, çoğu zaman ücretli hedef kitle trafiğinin organik arama sıralamasında olumlu bir etkisi oluyor.
  3. Eğer web sayfanız hem ücretli hem organik aramaları gösteriyorsa, bir kullanıcının çıkan sonuçlardan birine tıklama olasılığı artar. Ayrıca, çoğu arama sonucu birçok özel öğe sunar, reklamlar, ‘insanlar ayrıca bunları soruyor’ kutucuğu, öne çıkan kısa açıklamalar (snippets) ve dahası fazlası dahil. Eğer bütün bu öğeler tek bir sayfada gösteriliyorsa, kişinin organik aramada üçüncü sırada çıkan sayfa linkinize inme olasılığı çok düşük.
  4. Bazı markalar, rakiplerinin markalaşmış anahtar kelimeleri için teklif veriyor (bidding). Bunun sonucunda, resmi web sitesinin sıralaması sonuçlarda yer değiştiriyor. Eğer kendi potansiyelinizi rekabet içinde kaybetmek istemiyorsanız, kendi markalaşmış anahtar kelimelerinize de teklif vermeye değer.

PPC kampanyalarınızı analiz ederek SEO anahtar kelime listenizi geliştirin

Birinci adım: SEO için yüksek CTR’si (tıklama oranı) olan anahtar kelimeler seçin

Google Adwords raporlarınızda organik arama optimizasyonu hakkında birçok kullanışlı veri bulabilirsiniz. Öncelikle, küçük dönüşümler almak için PPC’niz için büyük meblağlar harcıyor olabilirsiniz. Bu, genellikle daha dönüşüme hazır olmayan insanların arattığı yüksek CPC’ye (tıklama başına maliyet) sahip anahtar kelimeleri seçtiğinizde olur (akla satış funnel’ı geliyor). Bunun yerine, funnel’ın en tepesinde yer alabilecek içeriklerinizi yüksek maliyetli anahtar kelimeler için optimize edebilir ve zamanla potansiyelinizi dönüşüme çevirebilirsiniz.

Bu anahtar kelimeleri belirlemek için, “Reports” > “Search terms”

İnsanların kullanmış olduğu ve reklamınızın görülmesini ve tıklanmasını sağlamış arama terimlerinin listesini göreceksiniz. En yüksek tıklama oranına sahip anahtar kelimeleri toplamak için, “Clicks” başlığı altından “High to Low” seçeneğini seçmelisiniz. Karşınıza çıkacak olan liste, tıklama sayısına göre sıralanmış anahtar kelimeleri gösterecek.

Şimdi, tıklama sağlayan terimlerin dönüşüm oranlarına bakalım. Eğer tıklamalar hiç sonuç vermiyorsa, bu, arama terimlerini kullanan insanların satın almaya hazır olmadıkları anlamına gelir. Ama eğer blog paylaşımlarınızı bu anahtar kelimelere göre optimize ederseniz, ziyaretçileriniz yakın zamanda dönüşüm sağlamak üzere geri gelebilir.

İkinci adım: Rakiplerinizin PPC kampanyalarını analiz edin

SEO anahtar kelime listenizi büyütmek için rakiplerinizin reklamlarını ve üzerine teklif verdikleri anahtar kelimeleri analiz edebilirsiniz. İçerik üretmek sadece web sitenize trafik almak demek değildir. İşletmenizin işine yaraması için, web site içeriğinizin dönüşüm sağlama ihtimali olan potansiyel müşterilerin ilgisini çekmelidir. Bu sebeple rakiplerinizin anahtar kelimeler için çıkan reklamlarını kontrol etmek önemli. Eğer bir rakibiniz bir anahtar kelimede görünmek için yüksek meblağlar harcıyorsa, bunu kesinlikle dikkate almalısınız.

Bu evrede, Ahsefs, Serpstat veya Moz gibi hepsi-bir-arada SEO araçlarına ihtiyacınız olacak.

Süreci göstermek için Serpstat’e bakalım.

Bu hedef için kullanabileceğiniz iki rapor türü var:

  1. Anahtar kelime raporu

“Keyword Research > PPC Research > Keywords” kısmında, hedef anahtar kelimenizi yazın, ülkeyi seçin ve “Search” butonuna tıklayın. Raporda, ilk 100 rakibinizin teklif verdiği benzer anahtar kelimelerin listesini ve bu anahtar kelimeler için gösterilen reklamları görürsünüz. Sizinle en ilgili olanları seçin ve bunları SEO anahtar kelime listenize ekleyin.

  1. Reklam örnekleri raporu

“Ad examples” bölümüne tıklayarak, rakiplerinizin ücretli kampanyalarda kullandığı anahtar kelimeleri de görebilirsiniz, ama bu sefer belirli reklamların altında gruplanmış şekilde göreceksiniz. Bu, farklı açılış sayfalarıyla alakalı kullanıma hazır anahtar kelime grupları elde etmenizi sağlar.

Takipte kalın

SEO performansınızı geliştirmek için PPC sonuçlarınızı analiz etmeniz, alışılagelmişin dışında ama bir o kadar da etkili bir metottur. Markanızın tanıtımı için PPC ve SEO’nuzun birlikte çalışmasını sağlayın, sadece daha yüksek oranda dönüşüm sağlamakla kalmayacaksınız ama rakiplerinizin önüne geçmek için daha çok istatistik verisi alacaksınız. Yukarıda belirttiğimiz SEO trafiği için PPC verisi kullanım detayları hakkında daha fazla destek almak isterseniz her zaman MotionB'ye danışabilirsiniz.

İdil Ünal

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Benzer İçerikler