Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253
2020’de Pazarlamacılar için 37 Instagram Pazarlama İstatistikleri »

2020’de Pazarlamacılar için 37 Instagram Pazarlama İstatistikleri

24/01/2020

2020 için pazarlama planınızı hazırlıyorken, en popüler sosyal ağlardan biri olan Instagram hakkındaki en güncel bilgileri öğrenmeniz önemlidir. Doğru bilgiler ışığında çalışıyor olduğunuzdan emin olmak için, bu sene aklınızda bulundurmanız gereken tüm önemli Instagram istatistiklerini sizin için derledik. Bu yazıyla, 2020'de pazarlama planı hazırlarken işe yarayacak Instagram pazarlama istatistikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2020 yılında Instagram Pazarlama İstatistikleri ile bir adım öne çıkmak istiyorsanız bu maddeleri dikkate almalısınız.

İşte Instagram Pazarlama İstatistikleri

Genel Instagram istatistikleri

1. Instagram, Apple uygulamalarında en çok indirilen ikinci uygulama
Yotube, 2018’de daha fazla indirilmiş (2019 verisi şu an elimizde değil). Bu gösteriyor ki Instagram yeni kullanıcıların ilgisini çekiyor - Instagram kullanıcı istatistiklerinde de göreceğiniz gibi.

2. Instagram, Google sorgulamalarında en çok aranan 10. Uygulama
En çok aranan ilk 10 aramanın yarısı hava durumu, haberler ve videolar gibi genel terimler. Ama Facebook, Google, YouTube ve Amazon da ilk 10’un içinde, Instagram’ın önündeler.

Ancak, Instagram öncelikli olarak bir web ara yüzü olarak kullanılmadığı için, uygulamanın yüksek indirilme sırlaması daha çok dikkat edilmesi gereken bir unsur.

3. Instagram şu sıralar 7 ülkede beğeni sayısı ve video izlenme sayısını gizlemeye başladı
Nisan’da Kanada’da beğeni sayısı gizlenmeye başladı, Temmuz’da da altı ülkede daha gizlenmeye başladı.

Bu ülkeler:

 • Avustralya
 • Brezilya
 • Kanada
 • İrlanda
 • İtalya
 • Japonya
 • Yeni Zelanda

Ancak bu, beğenilerin önemini yitirdiği anlamına gelmiyor. Hatta, Kanadalı içerik üreticilerinin %41’i beğeni sayısı gizlendikten sonra etkileşim oranının düştüğünü söylediği için, etkileşim oluşturacak etkileyici Instagram içerikleri oluşturmanın daha da önem kazandığını görüyoruz.

Instagram kullanıcı istatistikleri

4. Her ay 1 milyar insan Instagram kullanıyor
Aktif kullanıcılar göz önüne alındığında, Facebook’tan sonra geleneksel sosyal ağlarda ikinci sırada Instagram geliyor. Tüm sosyal platformlara baktığımızda Instagram beşinci sırada – Facebook, YouTube, Whatsapp, Fb Messenger ve WeChat önde geliyor.

5. 5 milyon insan her gün Instagram Story’lerini kullanıyor
Çıktıktan sonraki üç yılda, Story’ler Instagram’ı popüler yapan bir özellik haline geldi.

Her gün Story’leri kullanan yarım milyar insanla birlikte bakıldığında, net bir şekilde görülüyor ki Story’ler markalar için önemli bir kanal. (Bu kısmı açıklayan Instagram istatistiklerini yazının ilerisinde de göreceksiniz.)

6. Kullanıcıların %89’u ABD’nin dışından

Instagram’ın 1 milyar kullanıcısından sadece 110 milyonu ABD’de yaşıyor. Amerikalılar Instagram’ı en çok kullanan üyelerdir, ama çoğunluktan çok uzaktalar. Instagram’ı en çok kullanan ilk beş ülkeyi sayarsak:

 • Brezilya: 70 milyon kullanıcı
 • Hindistan: 69 milyon kullanıcı
 • Endonezya: 59 milyon kullanıcı
 • Rusya: 40 milyon kullanıcı

Instagram’daki hedef kitlenizi nasıl tanımlayacağınızı ve nasıl içerikler çıkaracağınızı düşünürken kullanabileceğiniz önemli bir bilgi.

7. Instagram 2020’de 112.5 milyon ABD vatandaşı sayısına ulaşacak
eMarketer’ın tahmini doğrultusunda 2019’daki verinin üzerine %5.4 artış olmuş oluyor, aynı zamanda 2021’de 117.2 milyon ABD kullanıcısına ulaşılacağı tahmin ediliyor.

ABD kullanıcısı Instagram kullanıcılarının sadece %11’ini temsil ediyor ama bu kullanıcı grubu devamlı büyüyen önemli bir kullanıcı grubu.

8. Instagram, Kanada’da en hızlı büyüyen sosyal medya platformu
Instagram’ın Kanada’daki büyüme oranı daha da etkileyici. Kanada’da 2018’de %20.4’lük, 2019’da %7.3’lük bir artış görülüyor. eMarketer’ın 2020 tahminine göre Kanada %6.1’lük bir artış görecek ve 12.6 milyon kullanıcıya ulaşacak.

9. Nüfusunda en yüksek oranda Instagram kullanıcısı olan yer Brunei
Instagram Pazarlama İstatistikleri arasında dikkat çeken bir başka bilgi ise Brunei en fazla Instagram kullanıcı sayısına sahip olmayabilir ama nüfusa oranla en fazla Instagram kullanıcısı oranına sahip ülke: daha net olmak gerekirse %60’ı.

Nüfusunda en yüksek oranda Instagram kullanan ülkeler:

 • İzlanda: %57
 • Türkiye: %56
 • İsveç: %55
 • Kuveyt: %55

Eğer bu ülkelerde pazarlama yapıyorsanız, Instagram özellikle hem organik hem satın alınan içerikler için çok efektif bir platform olabilir.

10. Amerikalı yetişkinlerin %37’si Instagram kullanıyor.
2018’den bu yana %35’ten küçük bir artış var. Instagram kullananların oranı yaş gruplarına göre çeşitlilik gösteriyor, ve bu tip ağlar daha genç kullanıcılar arasında daha popüler:

 • 18–29: 67%
 • 30–49: 47%
 • 50–64: 23%
 • 65+: 8%

Takipçilerinizin yaş gruplarını tanımlamak için araştırmanızı yapmalısınız, ama bu Instagram kullanıcı istatistikleri alıcı niteliklerini anlamak için iyi bir başlangıç noktası sunuyor.

11. Instagram ABD gençleri arasındaki en popüler sosyal medya ağı
Sadece YouTube en popüler platform, ve bir video paylaşım sitesinin sosyal medya ağı olarak sayılıp sayılmaması gerektiğiyle ilgili tartışmalar var. ABD gençlerinin %72’si Instagram kullandığını söylüyor, %69’la Snapchat ve %51’le Facebook ile karşılaştırınca. Ama gençlerin söylediğine göre Snapchat’i daha çok kullanıyorlar.

12. Instagram’daki cinsiyet oranları birbirine çok yakın: %52 kadın ve %48 erkek
ABD’de, kadınlar erkeklerden daha fazla Instagram kullanıyor: %43 kadın ve %31 erkek

Bu çelişki gösteriyor ki Instagram demografikleri hakkında tahmin yürütmek çok mümkün değil – veya herhangi bir başka sosyal medya platformunda. Ve ayrıca kendi takipçilerinizin demografikleri hakkında da tahmin yürütemezsiniz. Bunun yerine, kendi takipçileriniz hakkında detaylı bilgi edinmek, daha iyi bir içerik stratejisi ve reklam hedeflemesi için sosyal medya analiz araçlarını kullanmak gerekiyor.

Instagram kullanım istatistikleri

13. Instagram kullanıcılarının %63’ü günde en az bir defa Instagram’a giriyor
Ve %42’si her gün birkaç defa giriş yapıyor. Sadece %16’sı haftada birden az Instagram’a giriyor.

Takipçilerinizin ne zaman çevrimiçi olduğunu anlamak için araştırma yapmanız gerekiyor. Böylece paylaşım yapılabilecek en iyi zamanları belirleyebilirsiniz.

14. Kullanıcılar 2020’de Instagram’da her gün ortalama 28 dakika geçirecek
eMarketer’ın tahminine göre bu, 1 dakikalık bir artış olacak. Buna karşılık olarak, Facebook’ta geçirilen zaman bir miktar azalıyor. 2019’da ilk defa Instagram’da bir günde geçirilen zaman Snapchat’i geçti.

15. 200 milyon Instagram kullanıcısı her gün en az bir işletme profilini ziyaret ediyor
Instagram kullanıcıları o 27 dakika içinde Instagram’da ne yapıyor? Büyük bir kısmı işletme profillerini ziyaret ediyor. Peki sizin profiliniz de onların ziyaret etmek isteyeceği bir profil mi?

16. İnsanların %62’si, bir ürünü ya da markayı Story’lerde gördüklerinde daha çok ilgilerini çektiklerini söylüyor
Eğer hala Story’leri kullanmıyorsanız, bu istatistik Story’leri kullanmaya başlamanızın iyi olacağını gösteren bir istatistik. Story’lerde ne paylaşacağınızı bilmiyor musunuz? Her zaman MotionB’ye danışabilirsiniz.

17. ABD’li sosyal medya kullanıcılarının %11’i Instagram’dan alışveriş yapıyor.
Tahmin edildiği gibi, Instagram’ın en çok kullanılma sebepleri arasında fotoğraf ve videolara bakmak var. Ama kullanıcıların 10’da biri bu platformu spesifik şekilde alışveriş yapmak ve yeni ürünler bulmak için kullanıyor.

İnsanlar satın alma döngüsünün başlarında Instagram’ı çok kullanıyorlar. İnsanların %81’i Instagram’ı ürün ve servis araştırması için kullanıyor.

18. 130 milyon Instagram kullanıcısı her ay alışveriş paylaşımlarına giriyor
Yukarıdaki istatistik gibi, bu da gösteriyor ki insanlar Instagram’dan direkt sipariş veriyor.

Instagram’ın alışveriş paylaşımları yeni sayılır, hatta yeni sipariş özelliği sayesinde Instagram ara yüzünden çıkmadan sipariş verilebiliyor.

19. Instagram hesaplarının %50’sinden fazlası her ay Explore’u kullanıyor
Explore sayfası Instagram kullanıcılarının yeni içerikler keşfetmesine ve takip edilecek yeni hesaplar bulmasına yarayan bir sayfa. İçeriklerinizi Explore sayfasına çıkarmak, markanızı yeni profillere göstermenin önemli bir yolu.

20. Instagram kullanıcıları okula dönüş için ‘yeşil elma’ emoji sayısının iki katı kadar ‘kırmızı elma’ emojisi kullandı
Pazarlamacılar buna neden önem vermeli? Bunun rastgele bir istatistik olduğu doğru. Ama en küçük bir değişiklik bile insanların herhangi bir şeyle ne kadar iyi bir bağ kurabileceğini etkilediğini gösteriyor.

İnsanların neden yeşil yerine kırmızı elma seçmeleri gerektiğinin mantıklı bir açıklaması yok, ama bunu yapıyorlar. Takipçilerinizle en iyi şekilde bağ kurmanızı sağlayacak renk, sözcük ve içerik türlerinin ne olduğunu anlamanın tek yolu bunları test etmektir.

21. Story’lerdeki en popüler ‘Giphy sticker’ da ‘Heart Love’
Ve en çok kullanılan yüz filtresi de kalpli gözler filtresi. Aynı zamanda, kırmızı kalp gözler emojisi 2018’de 14 milyar kez kullanıldı.

22. ABD’deki yetişkinlerin %14’ü Instagram’ı haber kaynağı olarak kullanıyor
Instagram Pazarlama İstatistikleri arasında dikkat çeken bir başka nokta ise Facebook’u haber kaynağı olarak kullanan kesime yakın değil (%52), ama yine de yeni ürün lansmanlarını ve diğer marka duyurularını nasıl sunacağınızı düşünürken dikkate almaya değer. Instagram’ı haber kaynağı olarak kullananlar daha çok kadınlardan oluşuyor (%62).

Instagram reklam istatistikleri

23. Instagram’ın potansiyel reklam erişimi 849.3 milyon kullanıcı
Bu 13 yaş ve üzeri yetişkinlerin %14’ü demek. 2019'un üçüncü çeyreğinde reklam erişiminde bir önceki çeyreğe göre %5,9 artış olduğunu gösteriyor.

24. Instagram reklamcıları 52.9 milyonluk bir genç kitleye erişebilir
Spesifik olarak, bu Instagram istatistiği 13 ve 17 yaşlar arasındaki gençleri kapsıyor. Bu da Instagram’ı gençlere yönelik reklam erişimlerinde üçüncü sıraya koyuyor, Facebook (113.3 milyon) ve Snapchat (66.9 milyon) önde olmak üzere.

25. Markalar Instagram fenomenlerine her paylaşım başına ortalama olarak 100$ ve 200$ arasında ödeme yapıyor
Videolar için markalar ortalama 114$ ve 3.138$, Story’ler için 43$ ve 721$ arasında ödeme yapıyorlar.

Bu bilgiler Instagram fenomenlerine kendi kampanyalarınız için ne kadar ödemeniz gerektiğiyle ilgili sadece göz önünde tutulabilir bir başlangıç noktası.

26. ABD’li pazarlamacılar fenomen bütçelerinin %69’unu Instagram’da kullanıyor
Herhangi bir başka ağdan çok daha fazla. YouTube %11’le ikinci sırada geliyor. Eğer stratejinize fenomen pazarlamasını da eklemek istiyorsanız, Instagram gerçekten iyi bir başlangıç noktası.

27. ABD’li pazarlamacılar Instagram reklam bütçelerinin %31’ini Story’lerde kullanıyor
Diğer %69’u da akış için kullanıyorlar. 1/3 Story ve 2/3 akış anlamına geliyor. Kendi Instagram reklam stratejilerinizi belirlerken aklınızda bulundurabileceğiniz iyi bir denge.

28. eMarketer tahminleri üzerine Instagram 2020’de reklam geliri olarak 12.32 milyon dolar kazanacak
Bu, 2019’daki 9.08 milyardan ve 2018’deki 6.18 milyardan daha yüksek bir zıplama. Instagram’ın reklam geliri Facebook’u, yani ana şirketi geçiyor. Bu da demek oluyor ki markalar Instagram’ın dönüşüm kabiliyetine daha çok güveniyorlar.

29. ABD’li gençlerin %73’ü diyor ki, Instagram markaların gençlere yeni ürün ve kampanyalar hakkında ulaşması için en iyi yol
Bu, diğer iyi seçeneklerden çok daha yüksek, Snapchat (%49) ve email (%37). Eğer Z kuşağına pazarlama yapıyorsanız, Instagram sizin için en doğru yer.

Instagram yayınlama istatistikleri

30. ABD’li işletmelerin %75.3’ü 2020’de Instagram’ı kullanacak
eMarketer’a göre, sadece Facebook Instagram’ı yenebilir, çünkü ABD’li pazarlamacıların %87.1’i bu ağı kullanıyor. İşletmeler için gerçek anlamda güçlü bir araç.

31. Markalar her hafta ortalama 2-3 Story paylaşıyor
Eğer Instagram Story’lerinize Story eklemek konusunda sıkıntı yaşıyorduysanız, bu bilgi sizi rahatlatacaktır. Başka markalarla aynı düzeyde ilerlemek için her gün Story koymanız gerekmiyor.

32. En çok izlenen Story’lerin üçte biri işletme Story’leri
Story’ler biraz daha samimi formda olan içeriklerdir, ama işletmeler için çok güçlü bir özelliktir.

Ancak, Instagram akışınızın tamamını Story’ler üzerine de kurmanız doğru değil.
Story’lerin doğru içeriklerle doğru şekilde paylaşımı için MotionB’ye ulaşabilirsiniz.

33. Instagram’daki işletmelerin %60’ı her ay Story’lerine interaktif öğeler koyuyor
Lokasyon etiketleri, mentionlar, anket stickerları ve benzeri öğeler dahil olmak üzere.

Anket stickerı, beta kampanyalarının %90'ında üç saniyelik video görüntülemelerini arttırdı ve Dunkin’ Donuts, etiketi kullandığında görüntüleme başına %20 daha düşük maliyet sonucunu gördü.

34. Marka Story’leri %85’lik bir izlemeyi bitirme oranına sahip
Geçen yıla oranla %69’dan epey yüksek bir artış. Bunun sebebi markaların daha kısa Story’ler kullanıyor olması olabilir.

Ancak, daha uzun Story’ler daha iyi erişim alıyor. Yani, Story’lerin ideal uzunluğu sizin belirli hedeflerinize bağlı.

35. Instagram, e ticaret sitelerine yapılan sosyal yönlendirmelerin %10.7’sini oluşturuyor
Bu oran Facebook’un %80.4’lük oranından çok daha düşük, ama diğer bütün sosyal ağlardan da daha fazla.

Instagram video istatistikleri

36. Story sticker’ları video performansını %83 arttırır
Ama, fotoğraf Story’leri için iki sticker kullanmak performansı düşürüyor. Instagram’ın ana şirketi Facebook’un önerisine göre stickerlar ‘markanız veya ürününüzle ilgili önemli bilgileri iletmek istediğinizde kullanılmalı’ ama eğer ‘görsel bir karmaşa’ yaratıyorsa kaçınmak gerekiyor.

37. ‘Nasıl yapılır’ konusundaki eğitici videolar Instagram’daki en popüler video içerikleri
Sahne arkası paylaşımları, röportajlar ve haberler de bunların arkasından geliyor. Buzzfeed’in Tasty videoları da buna verilebilecek en iyi örneklerden biri olabilir. İşletmenizle alakalı olan eğlenceli, hızlı, kolay yapılabilecek yönergeleri düşünebilir ve bunları kısa bir Instagram videosu haline getirebilirsiniz.

Tüm bu analizler göz önüne alındığında, Instagram’da dijital pazarlama yapabilmek için çeşitli yollar görülüyor. Markaya göre değişkenlik gösterebilen stratejileri nasıl kullanacağınız konusunda tereddütleriniz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Pazarlama İstatistikleri Hakkında Son Yorum

Yukarıda yer alan 37 madde Instagram Pazarlama İstatistikleri ve yer alan bilgileri inceleyerek 2020 yılı için bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Bu sayede daha çok kullanıcıya, daha çok markaya erişebilir ve markanızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

İdil Ünal

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Benzer İçerikler