Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253
Markalar Salgın Döneminde Dijital Pazarlama için Nasıl Hareket Etmeli?

Markalar Salgın Döneminde Dijital Pazarlama için Nasıl Hareket Etmeli?

22/04/2020

Koronavirüs salgını, dünyanın birçok yerinde etkili olmaya devam ederken tüketici ve kullanıcıların tepki ve davranışları değişiyor. Salgının en büyük etkilerinden biri, insanların mümkün olduğunca evden çıkmamasıyla ihtiyaçlarını sağlama şekillerinin değişmesi, belirsizlik ve bunlara bağlı olarak internet ve sosyal medya kullanımının büyük ölçüde artması. İletişim ve güncel haberlere hızlıca ulaşabilmenin yanı sıra, iş, sosyalleşme ve birçok aktivite için de bu dönemde internet çok daha fazla kullanılmaya başlandı, yani dijitalleşme yolunda çok hızlı adımlar attık. Dolayısıyla özellikle sosyal medya platformlarında birçok yeni trend ve yaratıcı içerikle karşılaşmaya başladık. Normal zamanımızda kolaylıkla dışarıda yapabildiğimiz aktiviteler akıllıca dijital ortama taşınabiliyor ve dijital odaklı orijinal içerikler yaratılıyor. Bu sebeplerle de salgın döneminde dijital pazarlama alanında neler yapılması gerektiğinin üzerinden geçilmesi gerekiyor.

İnternetin ve sosyal medyanın kullanımı daha önceki zamanlara göre ciddi oranda artmış durumdayken ve bunun kalıcı etkileri şimdiden öngörülebilir hale gelmişken, markaların da bu değişime ayak uydurmaları ve süreçte doğru adımlarla ilerlemeleri gerekir. Nasıl bir duruş sergilemeniz gerektiğine, hatta herhangi bir şey yapıp yapmayacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Tüketici ve kullanıcılara özellikle bu hassas dönemde hayatın içinde bulunduğunuzu ve desteğe hazır olduğunuzu doğru şekilde yansıtmanız, hem markanız hem de müşterileriniz için faydalı olacaktır. Adaptasyon ve müşteriyle empati kurmak buradaki kilit kavramlar oluyor.

Bu durumda marka olarak salgın döneminde dijital pazarlama alanda uygulayabileceğiniz doğru stratejiler ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalar nedir?

İnterneti ve Sosyal Mecraları Değerlendirin

salgın döneminde dijital pazarlama-internet

Tüketiciler evde oldukları bu süreçte arama motorlarını ve sosyal medyayı, genel anlamda interneti çok daha fazla kullanıyorlar. Markalara olan bakış açıları değişirken satın alma davranışları da değişiyor. İnsanlar daha önce internetten sağlamadıkları ihtiyaçlarını da internette aratıyorlar, dolayısıyla hangi sektörde olursanız olun aramalarda önde çıkmanız ve en popüler mecralarda aktif olmanız sizin ve müşterileriniz için çok değerli. Bu durumda da SEO ve sosyal medya çalışmalarınız biraz daha önem kazanmış oluyor. Günümüze adapte olabildiğinizi, ulaşılabilir olduğunuzu ve güvenilir olduğunuzu göstermeniz, önümüzdeki günlerde biraz daha artacak olan online rekabette öne çıkmanızı sağlar.

İnternet kullanımının çeşitli alanlarda gösterdiği artış göz önüne alınarak pazarlama çalışmalarını yönlendirmek büyük önem taşıyor.

Dışarıda yapılan uygun aktiviteleri dijital ortama taşıyın. Markanızı ilgi çekici kılabilecek ve çeşitli sosyal platformları değerlendirmenizi sağlayacak bir uygulama olacaktır. Bu denli bir dijitalleşmenin kalıcı tarafları da olacak, bunlara şu andan itibaren hazırlıklı olmanız, yeni uygulamalara adapte olmanız ve dijitalleşme yolunda hız kazanmanız geleceğiniz için sağlıklı bir adım. Dijital dünyadaki yeni fırsatları da en verimli şekilde değerlendirmenizi sağlayacak. İnsanların dikkatini geleceğe adapte olmuş ve uyum sağlayabildiği görülen markalar çeker ve onlarla etkileşim sağlarlar. Adaptasyona açık markalar daima gelişmeye açıktır.

SEO Fırsatlarını Doğru Zamanda Değerlendirin

salgın döneminde dijital pazarlama-seo

Koronavirüs ile birlikte evlerine kapanan insanların en büyük vakit geçirdiği alan internet oluyor. Bu süreçte de sosyal medya platformları ile birlikte organik aramalarda kullanıcı davranışlarında farklılıklar meydana geliyor. Bu da önceki dönemlere göre SEO'ya daha fazla önem vermeniz  ve bu alandaki yatırımlarınızı daha iyi yönetmeniz gerektiğini ortaya koyuyor.

Diğer taraftan da tüketicilere COVID-19 hakkında uzman tavsiyesi ve doğru bilgi sağlayarak, sektörünüzde fark yaratma, hem var olan kullanıcıyı elde tutma hem de yeni kullanıcıyı yakalama fırsatına sahipsiniz. İnsanlar rehberlik ve yardım arıyor. Verdiğiniz bilgilerin faydalarına odaklanın ve okuyucuların/görüntüleyenlerin sizinle bağlantıda kalabileceği bir yöntem sunduğunuzdan emin olun.

Hangi sektörde olursanız olun potansiyel müşterileriniz şu anda arama motorlarını eskisinden daha fazla kullanıyor. Kullanıcıların yaptıkları aramalara yanıt vermeye ne kadar yakınsınız? Ya da onların yaptıkları aramaları biliyor musunuz? İşte tüm bunlar için mutlaka SEO hizmetlerini değerlendirmeli ve kullanıcıları yakalamanın yollarını aramalısınız.

Arama motorlarında yapılan aramalardaki trend değişikliklerini bilmek ve buna göre hareket etmeniz markanız için en doğru yollardan biri.

Belirsizlik göz önüne alındığında, SEO devam eden COVID-19 ile ilgili iş kesintilerine hızlı bir şekilde cevap vermek için en iyi seçenektir. Aramalar sadece keşif için değil, pandemiye yanıt olarak gelişmeye devam ettiği için gerçek zamanlı olarak tüketici davranışına en büyük kavrayışı sağlayan kanal olarak kritik öneme sahiptir.

Elbette hayat bir süre sonra normale dönecektir. Ancak Koronavirüs'ün tüketici davranışı üzerindeki etkisi mutlaka kalıcı olacaktır. SEO, müşterilerimizin ihtiyaçlarını şimdi ve gelecekte anlamak ve bunlara cevap vermek için en etkili yöntemimiz olmaya devam edecektir.

SEO hizmeti hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

İnternet Reklamcılığını Daha Aktif Kullanın

Koronavirüs özellikle belirli sektörlere zarar vermiş durumda. Buna rağmen bu etkiyi en aza indirmek ve bu süreçte üzerinizdeki olumsuzluğu kısa vadede olumluya çevirmek için SEM yani internet reklamcılığından faydalanabilirsiniz. Reklamlar, bu dönemde özellikle belirli sektörlerde önemli yükselişlere imkan sağladı. Elbette bunun sebebi kullanıcı davranışlarının değişim göstermesi ve internet üzerinde daha fazla vakit geçirmeleri.

İşte tüm etkileri göz önünde bulundurarak kısa vadede reklamları kullanıp, orta ve uzun vadede de SEO ve Sosyal Medya’nın gücüyle birleştirerek, bu zorlu süreçten en az hasarla çıkabilirsiniz.

GlobalWebIndex'in verilerine göre 16-64 yaş arasındaki internet kullanıcılarının %51'i internet reklamlarının devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Aynı zamanda reklam verilen alanlar gerek hızla değişen trendlere, gerekse içinde bulunduğumuz türden değişikliklere göre farklılık gösteriyor.

İnternet Reklamcılığı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Sosyal Medyanın Veriminden Faydalanın

Sessiz kalmayın, müşterilerinizle iletişim kurun ve içerik konularınızı gözden geçirin.

Müşteri ve takipçilerinizin yanında olduğunuzu ve farkındalığınızı hissettirin. Belirsizliğin hakim olduğu dönemlerde müşterilere ve gündeme karşı sessiz durmanız, hem güvensizlik yaratabilir hem de aktif markaların görünür olmasına ve sizin geri planda kalmanıza sebep olabilir. Bu nedenle sosyal medyayı verimli kullanmanız müşterileriniz için yararlı olurken sizin de gündemde kalmanızı sağlar.

Sosyal medya kullanımının arttığı gerçeğini de unutmamamız gerekiyor. Özellikle belirli yaş gruplarında bu dönemde sosyal medya çeşitli sebeplerle daha fazla kullanılıyor.

Müşterilerinizle bir tek mesaj yoluyla iletişim kurmuyorsunuz, içerikleriniz de iletişimin bir parçası ve sizi yansıtıyor. Odağınızın daima müşterileriniz olduğunu, onlara değer sağlamaya çalıştığınızı göstermelisiniz. Özellikle içinde bulunduğumuz dönem sebebiyle samimiyet kavramı öne çıkıyor, bu sebeple müşterilerin sağlığını göz önüne aldığınızı, onlarla empati kurduğunuzu göstermelisiniz.

İnsanlara fayda sağlayacak ve rahatlatacak motivasyonel içeriklere ağırlık vererek onlara destek olmanız doğru olacaktır. İnsanların neye ihtiyaç duyduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Müşteriler bu tür uygulamaları hatırlar. Doğru, güvenilir, güncel bilgi kaynağı olmak da pozitif etki yaratan uygulamalardandır, bunu yaparken de dikkatli olmanız gerekir. Bu dönemde kesinlikle fırsat kollamamalısınız, bu şekilde görünmeniz marka kimliğinizi zedeler ve insanlarda negatif etki bırakır.

Takipçilerinize fayda sağlarken markanızı daha görünür hale getirmek için marka kimliğiniz özelinde özgün içerikler kullanmanız sizi öne çıkarır ve zamanını evde geçirenler için hem verimli bilgi vermiş hem de yeni bir bakış açısı katmış olursunuz. Bunları da belirli bir mantık akışında gerçekleştirmeniz, kontrolün sizde olduğunu ve bilinçli hareket ettiğinizi gösterir.

Kendi çalışanlarınızın yanında olduğunuzu göstermeniz de önemli bir nokta. hem iyi bir lider olduğunuzu hem de insan odaklı olduğunuzu göstermenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medya hizmeti hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

İletişim Tonuna Dikkat Edin

Markalar için her zaman ve her alanda dikkat edilmesi gereken iletişim tonu, salgın döneminde çok daha hassas bir konu haline geldi. İletişim tonu, hem markanın kimliğini hem de markanın duruşunu yansıtır. Markanız çizgisinde döneme uygun bir ton kullanarak içeriklerinizi yayınlamanız ve çalışmalarınızı doğru tonda sürdürmeniz gerekir. Fazla iyimser veya uygun olmayan bir ton kullanmanız kullanıcılar tarafından hoş karşılanmayacaktır ve markanıza etkisi negatif yönde olacaktır. Bu sebeple, salgın döneminde dijital pazarlama için uygun bir dil kullanarak varlığınızı sürdürmelisiniz.

Özetle

Marka olarak karşınıza çıkan her türlü değişim ve dönüşümü iyi analiz edip bir sonraki adımınızı buna göre atmalısınız. Değişimden kaçmak yerine değişime en uygun şekilde adapte olup kendinizi devamlı büyümeye açmalısınız. Evde kalınması gereken bu dönemde dijitaldeki gelişmelere adapte olup, artan internet kullanımını en verimli şekilde değerlendirmeniz size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Salgın döneminde dijital pazarlama adına farkındalığınızı göstermek, insanlarla iletişimi korumak ve bunu doğru yollarla sağlamak markanızın doğru şekilde konumlanmasını sağlarken sesinizi dijital ortamda daha fazla duyurmuş olacak ve geleceğin dijital dünyasında yer edinmiş olacaksınız.

Koronavirüsü’nün pazarlama, e-Ticaret ve reklamcılık üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

İdil Ünal

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Benzer İçerikler