Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253
En İyi 11 Açılış Sayfası Uygulaması » Motion B

En İyi 11 Açılış Sayfası Uygulaması

02/03/2020

Eğer pazarlama sektöründeyseniz açılış sayfalarına alışkınsınızdır. Daha fazla bilgi almak için ilgimizi çeken reklamlara hepimiz tıklamışızdır, ama aynı zamanda ya çok kafa karıştırıcı olduğundan ya da yeterli bilgi vermediğinden açılış sayfalarından çıkmışızdır. Dikkat ettiğimiz sürece kendi açılış sayfalarımız için neler yapmamız ve yapmamamız gerektiğine dair fikirler edinebiliriz. Peki ziyaretçileri sayfada tutmak için yapmamız gerekenler nelerdir? Daha iyi açılış sayfaları ve dönüşümler için aşağıdaki en iyi 11 açılış sayfası uygulaması, güvenebileceğiniz adımlardan oluşuyor.

açılış sayfası uygulaması

Göz Atacağımız 11 Açılış Sayfası Uygulaması

 1. Açılış sayfanızı reklam kampanyalarınızın hedefine göre tasarlayın

Açılış sayfası oluştururken daima ‘havuca’ odaklanın. Ne tür reklam kampanyaları bu sayfaya trafik sağlar? Hedef nedir? Gibi sorulara dikkat etmeniz gerekir.

Dolayısıyla, reklamınızda vaat ettiğiniz öğenin açılış sayfasında olduğundan emin olun. Örneğin, eğer reklamınızda ‘Nasıl ücretsiz internet kullanacağınızı buradan öğrenin’ diyorsanız, açılış sayfanızda tam olarak bunun nasıl yapılacağını anlatıyor olmalısınız. Böylece yeni müşterileriniz olacaktır.

 1. Formlarınızı daha sade tutun

Formlar, açılış sayfalarının önemli birer parçasıdır. ‘Rule of thumb’ı dikkate alın: ihtiyacınız olandan fazla bilgi istemeyin. Formunuzda en fazla yedi cevap alanı olmalı, ayrıca beyaz alanlar formunuz için iyidir. Formlarınız hakkında herhangi bir zamanda herhangi bir şüpheye düşerseniz, sade bir tasarım düşünün.

 1. Açılış sayfası metninizi ve CTA’larınızı (Call to Action) test edin

Sade tutmaktan bahsetmişken, açılış sayfası metinlerinden bahsedelim. Tasarlanmış bir açılış sayfası için her metin yazdığınızda sayfanın tasarımını düşünün. Ziyaretçilerinizin aradıkları bilgileri upuzun bir metinde bulmaya çalışmalarını istemezsiniz. Kilit noktaları maddeler, başlıklar ve alt başlıklar halinde yazabilirsiniz.

Ama her zaman metninizi ve CTA’larınızı test edin. Bunları sürekli test etmelisiniz. Ziyaretçilerinizle en uyumlu tasarımın ne olduğunu ancak test ederek ve sayılarla anlayabilirsiniz.

 1. Tasarımı oldukça açık ve kolay gezilebilir yapın

Daha önce hiçbir açılış sayfasına girip kafanız karıştı mı? Bu neredeyse herkesin başına bir defa da olsa gelmiş olabilir. Örneğin bir konser bileti almak istiyorsunuzdur ama bir sürü reklam panosu, açılır liste ve dikkat dağıtıcı öğe olması sebebiyle bir türlü ‘satın al’ butonunu bulamıyorsunuzdur.

Bunlar yüzünden dönüşüm kaybetmeyin. Açılış sayfanız hem marka renklerinizi yansıtmalı hem de web sitenizde bulundurmak isteyeceğiniz bir sayfa gibi durmalıdır. Formlarınızı basit tutmanızın yanında, bütün sayfayı kolay gezilebilir şekilde tasarlamalısınız.

 1. Vaka çalışmalarınızı ve sosyal kanıtlarınızı güçlendirin

Bu açılış sayfası uygulaması çok kolay. Müşterilerinizin sizin hakkınızda söylediği iyi şeyleri ne zaman güçlendirebiliyorsanız güçlendirin. Eğer büyük oranda iyi yorumlarınız yoksa logolara yönelebilirsiniz, sadece izniniz olduğundan emin olun.

Yorumları güncel tutmak için Yelp, Google My Business ve Trustpilot gibi açılış sayfalarınızla entegre olacak birkaç farklı platform var. Basit embed kodları bile kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin almalarını istediğiniz aksiyonu almalarına engel olmamak için size yapılan yorumları sayfanızın altında tutun. Bunlar aynı zamanda eylemi açıklayan başlık için de önemlidir, yoksa kitlenizin kafası oldukça karışacaktır.

 1. Açılış sayfanızın mobil versiyonu olmalı

Açılış sayfanızın her türlü cihazla uyumlu olmasını ya da her ekran boyutunda görüntülenebilir olmasını istersiniz.

Birçok tak-ve-kullan açılış sayfası yazılımında bu özellik mevcuttur, böylece yeni açılış sayfanızı yayınlamadan önce en çok kullanılan sayfa boyutlarını görebilirsiniz. Sadece bir öneri: butonları ve/veya formları sayfanın tam ortasında, tek renk bir arka plan üzerinde tutarak riskten kaçının. Bu sayede, sayfanızın yer alacağı herhangi alışılmadık ekranlarda olabilecek boyut değişikliklerinde önemli öğeler bozulmamış olur.

 1. Sayfanızın çabuk yüklendiğinden emin olun

Eğer belli bir sayfada siteden çıkma oranınız yüksek görünüyorsa, buradaki sorun yüklenme süresi olabilir. Açılış sayfanız yeterince hızlı yüklenmezse, sayfa için yaptığınız tüm SEO çalışması boşa gidecektir.

 1. Önemli bilgileri sayfanın ilk görülen bölümünde bulundurun

Tıpkı bir email’de olduğu gibi, biri sayfaya tıkladığında karşısına ilk önce önemli bilgilerin çıkmasını istersiniz. Bu durum özellikle yüksek oranda aksiyon alınabilecek sayfalar için önemlidir, örneğin bilet alacağınız bir sayfa.

Sayfanın daha alt kısımlarında bulundurabileceğiniz şeyler: referanslar, caka çalışmaları, müşteri logoları. Kendi hüküm ve koşullarınızı ve önerilen içerikleri de bu kısımda bulundurabilirsiniz.

 1. Açılış sayfalarınızı düzenli olarak güncelleyin

Bilinen sebeplerden dolayı, blog içeriği ya da web site sayfası gibi, açılış sayfanızdaki içeriklerin güncel olması gerekir. Eğer daha önce en iyi performansı gösteren reklamınızın performansı düşmeye başladıysa, güncel olmayan açılış sayfaları buna sebep oluyor olabilir. Sadece arka plan renkleri değiştirmeniz, yeni CTA eklemeniz, ya da yeni metinler sayfanın tekdüzeliğini engeller ve Google’a ve herhangi bir reklam platformuna içeriklerinizin yeni olduğuna dair sinyal verir.

 1. Teşekkür sayfası ekleyin

Teşekkür sayfaları, ziyaretçilerinizin kafasını karıştırmaya engel olacak sürecin parçalarından biri. Birisi sizin açılış sayfasına geldiğinde ve hedef aksiyonlardan birini gerçekleştirdiğinde, onların bilgilerini aldığınıza dair bir onay gösterin. Bunu bir teşekkür cümlesiyle yapabilirsiniz: ‘Teşekkürler. Bilgileriniz alındı.’  Veya ziyaretçilerinizi direkt bir teşekkür sayfasına da yönlendirebilirsiniz, bu sayfada da bir önceki sayfanın alt kısımlarında yer alan özel içerikleri bulundurabilirsiniz.

 1. Açılış sayfanızı SEO adına tasarlayın

Bu çok önemli bir adım. Eğer açılış sayfanızın ziyaretçilerin kalacağı şekilde olmasını istiyorsanız, SEO yeteneklerinizi konuşturabilirsiniz. Eğer bir blog sayfanız varsa (ya da kendi web sayfanız), muhtemelen bunun temellerini biliyorsunuzdur.

SEO hakkında kısa bilgiler:

Benzersiz URL: açılış sayfanıza benzersiz bir URL vermek sadece insanların doğru sayfaya yönlenmesini sağlamaz, aynı zamanda aratıldığında sıralanmak istediğiniz anahtar kelimeler için optimize olunmasını sağlar.

Sayfa başlığı: bu, sayfadaki başlıktan farklıdır. Arama çubuğunda görünen başlıktır. Tak-ve-kullan açılış sayfası yazılımlarında bunu değiştirmek için seçenek bulunuyor olmalı, burayı doldurmayı unutmayın ve sayfadaki başlıktan farklı bir başlık kullanın.

Sayfadaki başlık: bu, sayfanın içinde görünen başlıktır. Açılış sayfanızın başlığı her neyse, onu biraz daha kısaltıp sayfadaki başlık haline getirebilirsiniz.

Meta açıklaması: birçok insan bu kısmı doldurmayı unutuyor, bu çok büyük bir sorun değil, ama açılış sayfaları için doldurmalısınız. Meta, Google’ın arama sonucunuzda listelediği sonuçlardır. Bu sebeple, Google’a arama sonuçları sayfasında neyin görünmesi gerektiğini belirtmelisiniz.

Görsel dosyası isimleri: adından belli olacak şekilde, görsellerinize isim verin. Sayfanın amacına uygun isimler vermelisiniz. Eğer hedef anahtar kelimelerinizi görsel isimlerinde kullanabiliyorsanız çok daha iyi.

Backlink: bu son adım sayfanızı yayınladıktan sonra geliyor. Reklam kampanyalarınızdan açılış sayfanıza bağlantı vermek dışında, bağlantınızı blog içeriklerine, web sitenize, hatta başka şirketlerin sayfasına yerleştirebilirsiniz. Bağlantınız ne kadar fazla alanda yer alırsa, Google da bağlantınızın varlığını o kadar tanıyacaktır.

Bu uygulamalarla açılış sayfalarınızı iyileştirebilirsiniz.

SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Özetle:

 • Açılış sayfanızı reklam kampanyanızın amacına göre tasarlayın
 • Formlarınızı sadeleştirin
 • Metin ve CTA’larınızı test edin
 • Tasarımınızı olabilecek en açık ve net şekilde yapılan
 • Vaka çalışmalarını ve sosyal kanıtlarınızı geliştirin
 • Açılış sayfanızın mobil versiyonunu da bulundurun
 • Sayfanın hızlı yüklendiğine emin olun
 • Önemli bilgileri sayfanın görünen ilk alanına koyun
 • Açılış sayfalarınızı düzenli olarak güncelleyin
 • Teşekkür sayfası ekleyin
 • Açılış sayfanızı SEO bazlı tasarlayın

Açılış sayfaları kafa karıştırıcı olmamalı, ziyaretçilere aradığı bilgiyi net bir şekilde vermelidir. Ziyaretçilerinizin sayfanızda kolayca aradıkları bilgiyi bulmalarını ve aksiyon almalarını sağlayabilirsiniz. Bu adımları uygulayarak, hem ziyaretçilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir, hem de daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz 11 açılış sayfası uygulaması, amacınıza ulaşabilmeniz için etkili yöntemlerdir.

İdil Ünal

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Benzer İçerikler