Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253

Deprecated: Class property PLL_Language::$term_taxonomy_id is deprecated, use PLL_Language::get_tax_prop( 'language', 'term_taxonomy_id' ) instead. Error handler in /home/u6960182/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/language-deprecated.php on line 253
Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl yapılır? - MotionB

Dijital Pazarlama Nedir?

03/05/2017
dijital pazarlama nedir

Günümüzde bir markanın, ürünün ve hizmetin pazarlanması; geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmıştır.

Geleneksel pazarlama, hedeflenen müşterilere ulaşmanın doğrudan veya dolaylı yöntemlerini kullanmaktır. Bu yöntemler oldukça açık ve basittir. Yalnızca para yatırmanız, bir dizi eylem gerçekleştirmeniz ve sonuç almanız gerekmektedir. Bununla birlikte son yıllarda neredeyse her şey değişmiştir ve geleneksel pazarlama da bu değişimden etkilenmiştir. Daha önce verimli olan geleneksel pazarlama yöntemleri, internetin getirdiği karmaşık ancak büyük fırsatlarla dolu mevcut pazarda artık o kadar da verimli değildir.

Geleneksel pazarlamanın verimini kaybetmeye başlaması ile birlikte artık markaların hedef kitlesine ulaşabilmesi ve yeterince rekabetçi olabilmesi için çok güçlü bir çevrimiçi varlık kurması ve sürdürmesi gerekmektedir. Bu yüzden dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha önemli hale gelmeye başlamıştır. Bu tabii ki geleneksel pazarlamanın değerini tamamen yitirdiği anlamına gelmemektedir. Ancak yakın bir gelecekte geleneksel pazarlamanın yerini neredeyse tamamen dijital pazarlamaya bırakacağı da açık bir gerçektir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha değerli olan dijital pazarlama yöntemleri var mıdır? Bu sorunun cevabı büyük oranda sahip olduğunuz markanın yaptığı işler ve hedef kitlesi ile ilgilidir. Geleneksel pazarlamada olduğu gibi dijital pazarlamada da belli kanallar vardır ve bunları ne kadar profesyonel olarak kullanabilirseniz o kadar başarı elde edebilirsiniz. Pazarlamada başarı da sürekli daha fazla kâr elde ederek amaçlarınıza ulaşmanızı sağlamaktadır.

MotionB Dijital Pazarlama Ajansı olarak markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamanız için günümüzün yatırım getirisi en yüksek kanallarını sizler için bir araya getirdik!


1. E-posta Pazarlama (E-Mail Marketing)

Dünyada genelinde neredeyse tüm markalar müşterilerin diğer iletişim bilgileri gibi e-posta adreslerini de toplamaktadır. E-posta pazarlaması yüzde binlere kadar yatırım getirisi (ROI) sağlayan en etkili dijital pazarlama kanallarından birisidir.

E-posta pazarlama nasıl yapılır?

E-posta pazarlaması başta mevcut müşteriler olmak üzere e-posta adresine ulaşılan potansiyel müşterilere marka, ürün ve hizmetler ile ilgili e-posta göndererek yapılır.


2. Tıklama Başı Ödemeli Reklam (PPC Advertising)

ppc

Başta arama motoru sonuç sayfaları ve web sitesi yayıncılarının sattığı özel alanlarda tıklama başı ödeme yapmak üzere reklam yayınlamaktır. Pay Per Click kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltması olan PPC dilimize “Tıklama Başı Ödeme” olarak geçmiştir. Çok kısa süre içerisinde hedef kitleye ulaşılabilen bu dijital pazarlama kanalı aynı zamanda en çok kullanılan kanalların başında gelmektedir.

Tıklama başı ödemeli reklam nasıl yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan tıklama başı ödemeli reklam aracı Google Adwords olup neredeyse tüm platformların sunduğu bir seçenektir. Ayrıca herhangi bir araca ihtiyaç olmadan bir web sitesinin reklam alanı da kiralanabilir.

Tıklama başı ödemeli reklamlarla ilgili hizmetlerimiz için Arama Motoru Reklamları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Yatırım getirisi en yüksek dijital pazarlama kanalı olarak kabul edilen arama motoru optimizasyonu (SEO), İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Arama motorlarının sonuç sayfalarında ilgili anahtar kelimeler arandığında ilk sıralarda çıkarak organik ziyaretçi trafiği elde etme amacı ile gerçekleştirilir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) nasıl yapılır?

Arama motoru bir anahtar kelime arandığında ilgili web sayfaları arasından algoritmasına en uygun olanını en üst sırada listeler. Böylece arama yapanların çoğu ilk sırada olan yani arama motorunun algoritmasına en uygun olan web sayfasını ziyaret eder. Arama motorlarının tıklama başına ve benzeri hiçbir ücret talep etmediği web sayfaları ücretsiz bir şekilde potansiyel müşterileri çeker. Bu yüzden SEO web sayfasını arama motoru algoritmasına en uygun hale getirerek yapılır.

Arama motorlarında ilk sıralarda çıkarak organik ziyaretçi trafiği çekmek için Arama Motoru Optimizasyonu hizmet sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.


4. Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)

Birçok insan ilgi çekici veya faydalı olan blogları, forumları ve diğer web sitelerini ziyaret etmektedir. Dijital pazarlama uzmanları üçüncü taraf web sitelerine görüntülü reklam yerleştirerek potansiyel müşterilere ulaşabilmektedir.

Görüntülü reklam nasıl yapılır?

Markanın potansiyel müşterilerinin ziyaret ettiği düşünülen web sitelerinin tüm sayfalarında veya sadece ilgili sayfalarında çeşitli görüntülü reklamlar yayınlanabilir. Görüntülü reklamlara bannerlar, etkileşimli reklamlar, video reklamlar, geçiş reklamları, yer paylaşımları ve bir açılış sayfasına bağlı herhangi bir şekilde görüntülü bir reklam örnek olabilir.


5. Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)

sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya, dijital pazarlama uzmanlarının markalar, ürünler ve hizmetler için potansiyel müşterilere ulaşabileceği ve mevcut müşterilerin sadakatini yükseltebileceği muhteşem bir kanaldır. Sosyal medya pazarlaması (SMM) ile doğrudan ve kişiden kişiye hedefleme yöntemleri ile geniş potansiyel müşteri kitlesine ulaşılabilir.

Sosyal medya pazarlaması (SMM) nasıl yapılır?

Sosyal medya mecralarının kullanıcı sayısı aynı arama motorları gibi her geçen gün artıyor. Bir çok marka sosyal medya müşterilerinin sürekli arttığını belirtiyor ve daha fazla dijital pazarlama yatırımı yapıyor. Ancak sosyal medya platformlarının hedef kitleye en etkili ve verimli şekilde ulaşılabilmesi için doğru kullanılması gerekiyor. Bu yüzden aşağıda küçük bir rehber hazırladım:

Facebook – Neredeyse her türlü potansiyel müşteriye ulaşabileceğiniz Facebook mutlaka varlık gösterilmesi gereken bir sosyal medya sitesidir.

Twitter – Doğru kullanıldığında hızlı bir marka bilinirliği yaratılabilecek olan Twitter özellikle yeni bir iş geliştirmeye çalışanlar için idealdir.

LinkedIn – İşletme sahiplerinden profesyonellere kadar potansiyel müşterilere uzanmak için LinkedIn oldukça verimli bir ağdır.

Google+ - İşletme sahiplerinin SEO açısından faydalı olduğu düşünülen bu ağda yer alması ve web sitesinden içerikleri bu ağda paylaşması önemli gibi görünüyor.

Pinterest – Markanızı ve işletmenizi tanıtmak için görsel cenneti olarak görülen bu ağda var olmak oldukça önemli. Özellikle e-ticaret sitesi için Pinterest çok etkili bir ağdır.


6. İçerik Pazarlama (Content Marketing)

İçerik tüm dijital pazarlama kampanyalarının kalbi olarak tanımlanabilecek kadar değerlidir. Dünya genelinde pazarlama ne kadar değişirse değişsin içerik değerini asla kaybetmeyecektir çünkü içeriksiz bir pazarlama olması mümkün değildir. Örneğin markanıza ait bir e-ticaret sitesi olduğunu varsayalım. Reklama istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz ancak reklama tıklayanlar web sitenize girdiğinde onları içeriğiniz ile etkileyemezseniz alışveriş yapmazlar ve böylece paranız çöpe gider.

İçerik pazarlama nasıl yapılır?

Pazarlama kampanyalarının her alanında yapılması gereken içerik pazarlaması eğer açılış sayfası temeline yoğunlaşmak gerekirse içeriğin iyi, yüksek kaliteli ve çok alakalı olması sağlanarak yapılabilir. Eğer bir ürün satışı yapıyorsanız muhteşem bir açıklama metninin yanında ürünün video tanıtımını da yayınlayabilirsiniz. Aynı zamanda ürünün farklı açılardan çekilmiş kaliteli görüntüleri de önemlidir. Kısaca içerik pazarlama markanın, ürünün ve hizmetin özelliklerine bağlı olarak hedef kitleyi etkilemeye yönelik yapılabilecek bir iştir.


7. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

affiliate marketing

Eğer çok geniş kitlelere zahmetsiz bir şekilde ulaşmak istiyorsanız binlerce yayıncı ile tek-tek anlaşıp web sitesinden reklam alanı kiralamak tek seçeneğiniz değil. Satış ortaklığı sisteminde tek yapmanız gereken satış başı komisyon vermek. Böylece satış ortağınız reklamlarınızın çok sayıda yayıncının reklam alanlarında yayınlanmasını sağlar. Ayrıca tıklama başı ödemeli gibi yöntemlerle kıyaslandığında satış ortaklığı doğrudan sonuç odaklı bir seçenektir.

Affiliate marketing nasıl yapılır?

Eğer satış ortaklığı yöntemi ile pazarlama yapmak istiyorsanız bir komisyon oranı belirlemelisiniz. Sonra birileri ile anlaşıp onların reklamlarınızı ağlarında yayınlamalarını bekleyebilirsiniz. Sadece dönüşüm aldığınızda ödeme yapmanız gereken satış ortaklığı dijital pazarlamanın mükemmel bir seçeneğidir. Pazarladığınız sadece bir ürün veya hizmet olmayabilir. Örneğin web sitesine yeni üyeler kazandırmak isteyen bir marka referans kodu ile üye olan kişi başı satış ortağına 2 TL ödeyebilir. Böylece ortada bir gelir olmamasına rağmen sitenize üye kazandırmak için bile satış ortaklığı sistemini kullanabilirsiniz.


8. Çevrimiçi Halkla İlişkiler (Online PR)

Geleneksel PR (halkla ilişkiler) yönteminin online yani çevrimiçi dünyaya taşınmış halidir. Halkla ilişkiler doğrudan bir ürünün veya hizmetin satılması için değil de daha çok marka bilinci oluşturmak için tercih edilir. Mesela BMW markasının bir araba modelini satmak için reklam yaptığı çok sık rastlanan bir durum değildir ancak genel olarak BMW markası sürekli karşımıza çıkan bir markadır. İşte bu halkla ilişkilerin bir örneği olabilir. Başka insanların bir markayı övmesi ve önermesi önemlidir.

Online PR nasıl yapılır?

Çevrimiçi mecralarda dijital halkla ilişkiler yürütebilmek için çeşitli yöntemler vardır. Hedef kitlenizin ziyaret ettiği web sitelerinde basın bildirileri yayınlayabilir veya çeşitli girişimlere sponsor olarak ve bağışlar yaparak markanızı duyurabilirsiniz. Aslında online PR sizin yaratıcılığınızla verim alabileceğiniz uçsuz-bucaksız bir kanaldır.


9. Grawth Hacking

Tüketicinin tanımının, dönüşümün niteliğinin değiştiği günümüz dijital pazarlama çalışmaları içerisinde marka ve ürünle ilgili oluşturulacak ilgide kitlenin değeri kadar kitleden beklenen ilginin de frekansı da ana değişkenler haline gelmiş durumda. Marka bilinirliği çalışmalarında farklı mecralarda gerçekleştirilen görsel ve işitsel reklamların hedef kitleyle ilk temasının ardından başlayan süreç ürün ve hizmetin edinimi ve ardından yorum/öneri/tekrar ile orta ve uzun vadede oluşması beklenen bir bağın da temelleri haline gelmekte.

Bu anlamda, tek oturumluk, tek alımlık işlemlerin ana strateji dışında değerlendirilmesinin zorunluluk olduğu günümüz online hareketliliğinde etkili bir strateji ve operasyon için growth hacking teknikleri oldukça önemli yer teşkil etmekte. Kullanıcı davranışlarının doğru analiz edilmesi için veri kaynaklarının da doğru kurulması ve gerekli olan her işlemi takip etmesi ise sürecin olmazsa olmazı. Analiz edilen davranışların orta ve uzun vadede ortaya çıkarttıkları örüntü hem reklam bütçesinin efektif kullanımı hem de ürün ve hizmetin iyileştirilmesi için oldukça kıymetli bir araç haline gelebilmekte.

Bu nedenle doğru, isabetli, anlamlı veri sürecin her aşamasında değerlendirilmeli ve growth hacking yöntemleriyle kullanışlı araçlar haline getirilmelidir.


Dijital Pazarlama Ajansı

Eğer bir markanız varsa ve dijital pazarlama için de bir bütçe ayırmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey en iyi dijital pazarlama ajansı ile anlaşmak. MotionB olarak yüzden fazla müşterimize 2009 yılından beri dijital pazarlama hizmetleri sağlıyoruz. Ajansımız, hizmetlerimiz, referanslarımız ve ekibimiz ile ilgili merak ettiklerinizi web sitemizde gezerek öğrenebilirsiniz.

Benzer İçerikler